معرفی انواع مدل های پرده

پذیرایی

آشپزخانه

دکوراسیون داخلی

اتاق خواب

پارچه پرده ای

مقالات آموزشی

4 واقعیت درباره پرده ارزان قیمت که نمیخواهند شما بدانید .

پرده ها به عنوان یکی از اجزای اساسی دکوراسیون داخلی منازل ، نقش مهمی در ایجاد زیبایی و احساس راحتی در فضا ها دارند . اما متاسفانه با وجود تنوع گسترده ای از پرده های با کیفیت و زیبا در بازار ، بسیاری افراد به دنبال گزینه های ارزان تر هستند که اغلب همراه با کاهش کیفیت . ارزش بهره برداری میباشد . در این مقاله 4 واقعیت درباره پرده های ارزان که کسی نمیخواهد شما از آن مطلع شوید را برسی خواهیم کرد .

کیفیت پایین پرده های ارزان نسبت به پرده های اورجینال :

همان طور که میدانید هیچ ارزانی بی علت نمیباشد . پرده های که مشابه جنس اصلی هستند ، اما با کیفیت بسیار پایین تر و در نگاه اول تفاوت آنچنانی با مورد اورجینال ندارند . جنس این پرده ها معمولا از پلی استر می باشد و عمر مفید آن ها پایین تر از نمونه اصلی است . هنگام شستشو و اتو کردن این پرده ها باید مراقب باشیم که پرده از بین نرود . برای درک بهتر این موضوع مقاله ، شستشو پرده را مطالعه نمایید .

تور ترک مدل پانچ
پارچه تور درجه یک اروپایی

پرده های ارزان معمولا استوک های کارخانه اصلی هستند :

تصور عموم  از  جنس استوک ، یک محصول دسته دوم است . اما در واقع محصولات استوک به جنس ایراد دار نیز گفته میشود . به عنوان مثال یک طاقه پرده ، هنگام تولید با ایراد جزعی روبه رو شده است . یا مثلا ، بافت پرده به صورت کج و ایراد دار شده  باشد . در این صورت کارخانه این پرده هارا به صورت جنس استوک و با قیمت خیلی پایین تر از محصول درجه یک خود میفروشد . برخی افراد سود جو این پارچه هارا خریداری و انبار میکنند .  هنگام فروش محصول به شما نمونه پرده درجه یک را نشان میدهند و از پارچه های استوک برای منزل شما استفاده میکنند . البته ممکن است فروشنده متوجه این موضوع نباشد و ناخواسته این کار را انجام دهد .

مقایسه جنس استوک با اصل
مقایسه جنس استوک با اصل

عمر مفید پایین تر پرده های بی کیفیت :

پرده های بی کیفیت و ارزان قابلیت پوسیدگی و پارگی زودتری را دارند که باعث کاهش عمر مفید آنها می شود و افراد را مجبور به تعویض مکرر آن ها میکند . هنگام خرید  فریب ارزانی را نخورید و در انتخاب پرده ها دقت کنید .

نمونه پارچه با کیفیت
پارچه باکیفیت اروپایی

اثرات منفی بر جلوه زیبایی  :

پارچه های فیک معمولا درصد بالای پلی استر دارند که باعث میشود حالت زیبایی نداشته باشند . در پرده های زیره لطافت حرف اول را میزند ، اما با وجود پلی استر بالا  ، پارچه ها خشک و بیروح میشوند . حتی ممکن است با تابش نور خورشید جلوه خود را از دست بدهد و دیگر کاربردی و مفید نباشد .

کج بودن کار در جنس استوک
مقایسه دو محصول بی کیفیت با جنس درجه یک

کم کردن کیفیت کار برای پایین آوردن قیمت :

برخی از فروشنده های پرده برای پایین آوردن فاکتور فروش و خرید شما دست به اقداماتی میزنند که ممکن است شما متوجه آن نشوید . اما با کم کردن کیفیت کار مشکلاتی در دراز مدت گریبان گیر مصرف کننده نهایی خواهید شد . هنگام خرید  آگاه باشید و تا جای ممکن درخواست جنس با کیفیت کنید . در ادامه برخی از روش های  ارزان و بی کیفیت کار را مرور میکنیم .

استفاده از دوخت و خیاط با کیفیت کم :

همان طور که میدانید هزینه هر شخص بسته به میزان مهارت و تخصص آن شخص در کار مشخص میشود . یک خیاط درجه یک اجرت دوخت بالایی دارد . به همین دلیل برخی از فروشنده های بازار از خیاط های درجه 3 یا 4 برای دوخت پرده ها استفاده میکنند که این کار باعث پایین آمدن کیفیت دوخت و در نهایت تجربه بد برای مصرف کننده شود .

لوازم ارزان و بی کیفیت :

لوازم پرده شامل : گیره  ، ریل  ، نوار پرده و … دارای کیفیت های مختلفی میباشد . اگر فروشنده دنبال ارزان کردن فاکتور فروش باشد میتواند از جنس های بیکیفیت استفاده کند تا فروشی راحت تر داشته باشد . مثلا در پرده پانچ  علاوه بر دوخت درست ، باید از حلقه های فلزی یا پلاستیکی با کیفیت استفاده شود تا به مرور زمان و شستن پرده از بین نروند. همچنین باید از نوار پرده مخصوص پانچ استفاده شود که هزینه آن نسبت به نوار معمولی بیشتر است . اگر تجربه استفاده از پرده های پانچ را دارید حتما به نوار آن دقت کنید که حتما از نوار پانچ درجه یک استفاده شده باشد . برای مشاهده مدل های بیشتر ، مقاله پرده پانچ را دنبال نمایید .

نصاب با کیفیت پایین :

تقریبا  اکثر نصاب های بازار اصول اولیه نصب را بلد هستند . اما برخی از آن ها به جزئیات توجه میکنند . هنگام کار وجدان کاری دارند و از لوازم با کیفیت برای کار استفاده میکنند که هم زیبایی کار بیشتر میشود هم از نظر ایمنی سالم میباشد . طبیعتا هزینه و اجرت ، نصابی که برای کار خود ارزش میگذارد بیشتر از نصابی است که کار بیکیفیت تحویل میدهد . 

راه های تشخیص محصول اورجینال از فیک :

 • لمس پارچه : اولین راه تشخیص هنگام خرید ، لمس کردن پارچه میباشد . اگر بین دو محصول مشابه اختلاف قیمت بالای بود حتما اقدام به لمس کردن پارچه ها کنید .
 • سرب خود پارچه : پارچه های خارجی معمولا یک لایه سرب پرده دارند  . توجه کنید اگر یک پارچه پایین سرب داشت محصول خارجی است .
 • اتو پذیری پارچه : پارچه های که درسد پلی استر بالای داشته باشند به سختی اتو میشودن و حالت خوبی نمیگیرند .
 • کالیته های معتبر : اگر قصد خرید پارچه های خارجی دارید حتما از کالیته های معتبر ، انتخاب کنید . برخی از این محصولات عبارتند از : ورساچه ، یورک انگلیس ، تلامور ، تاچ و ….
 • مشاوره از کارشناس : قبل از اقدام به خرید میتوانید از مشاوران تخصصی  استفاده نمایید تا انتخاب بهتری داشته باشید .
تور ترک پایین سرب مدل پانچ پذیرایی
نمونه پرده پایین سرب دار اورجینال ترک
شستشو مرتب پرده

نکته مهم هنگام شستن پرده مخمل

پرده های مخمل با زیبایی و لطافت خاص خود ، به دکوراسیون داخلی جلوه ویژه ای میبخشند . با گذر زمان ، نیاز به شستشو و نگهداری این پرده ها بوجد می آید . شستشو اصولی و درست پرده مخمل باعث بالا رفتن عمر مفید این پرده میشود . در این مقاله به نکات مهم هنگام شستن پرده مخمل پرداخته خواهد شد .

آموزش شستن پرده مخمل

شستن پرده مخمل :

 • بررسی دستورالعمل های شست : اگر پرده خاصی دارید و قصد شستن آن را دارید حتما باید به دستورالعمل شست آن توجه کنید . (دستور العمل شست داخل کالیته ای که پرده را خریده اید وجود دارد .)
 • شستشوی دستی : بهتر است پرده ها را به صورت دستی و در آب سرد بشوید . آب گرم ممکن است به بافت مخمل آسیب برساند . اگر قصد شستن پرده تور را نیز دارید ، مقاله شستن پرده تور را مطالعه نمایید .
 • استفاده از شوینده های ملایم : از شوینده های ملایم و بدون اسید برای جلوگیری از آسیب به رنگ و بافت مخمل استفاده کنید .
 • تست رنگ پسندادن پارچه : قبل از اقدام به شستشو پرده مخمل حتما مطمعن شوید که پارچه رنگ پس نمیدهد .(میتوانید از یک قسمت کوچک پارچه برای تست این کار استفاده نمایید .)

شستشو پرده با ماشین
شستن پرده مخمل با دست

خشک کردن :

 • آویزان کردن به طور طبیعی : بهتر است پرده هارا به طور طبیعی آویزان کرده و از تابش مستقیم خورشید خود داری کنیم .
 • استفاده از حالت سرد دستگاه خشک کن : اگر زمان خشک کردن طبیعی را ندارید میتوانید از حالت سرد دستگاه خشک کن استفاده نمایید.
 • استفاده از دور پایین ماششین لباس شویی : اگر مخمل را درون ماشین لباسشویی قرار دادید ، حتما از دور پایین برای خشک کردن پرده استفاده نمایید .

آویزان کردن پرده برای خشک شدن
شستن با میشن

نکات نهایی :

 • اگر از اتو بخوار استفاده میکنید ، به هیچ عنوان جلو پرده را اتو نکشید . مخمل به دلیل حالت خواب و بافتی که دارد ، اگر از روبه رو اتو شود از بین میرود . برای اتو کردن حتما با دمایی پایین و از پشت پرده اقدام به اتو کردن کنید .
 • هنگام شستشو و خشک کردن ، از پارچه های نرم برای پوشاندن مخمل استفاده کنید تا از خطوط یا ضربه خوردن به آن ها جلو گیری شود .
 • با داشتن برنامه زمانی منظم برای شستن پرده ها ، عمر مفید مخمل را بالا ببرید  و از کثیفی و چرک مرد شدن پرده جلو گیری کنید .

نتیجه :

پرده های مخمل با دقت و مراقبت مناسب ، میتوانند به مدت طولانی زیبایی و شکوه خود را حفظ کنند . با رعایت دستورالعمل ها و نکات ارائه شده ، میتنوانید از پرده های مخمل خود به بهترین شکل ممکن مراقبت کنید . برای آموزش کلی ، مقاله شستن پرده را مطالعه نمایید .

راهنمای کامل برای شستن پرده تور

پرده تور یکی از انواع پرده هایی است که در خانه ها برای دکوراسیون و کنترل نور استفاده میشود . پرده تور معمولا از جنس پارچه های  نازک و شفاف از قبیل : ابریشم ، پلی استر ، نخ و .. میباشد که بافت آن ها میتواند متفاوت باشد . از مزایایی پرده تور میتوان به ایجاد حس روشنی و سرزندگی در محیط ، جلوگیری از ورود نور مستقیم خورشید و افزایش زیبایی محیط اشاره نمود . اما پرده تور همچنین چالش هایی مانند جذب گرد و غبار و آلودگی محیط ، سریع کثیف شدن و نیاز به شست و شوی منظم را نیز دارد . شستن پرده تور یکی از مهمترین مراحل مراقبت از پرده ها است که باید با رعایت نکاتی مهم انجام شود . در ادامه به شما بهترین روش برای شستن پرده تور با دست یا ماشین لباس شویی را خواهیم گفت .

شناخت نوع پارچه :

قبل از هر اقدامی بهتر است نوع پارچه پرده تور را بشناسید . برخی از پرده های تور از موادی مانند : پلی استر ، نخ یا ابریشم ساخته شده اند . هر نوع پارچه نیاز به روش شست متفاوتی دارد که بید حتما از آن مطلع شویم . برای شناخت انواع این پرده ، مقاله پرده تور را مطالعه نمایید .

انواع پرده تور

نکته : اگر فاصله زمانی شستن پرده بیشتر از 2 سال شود ، پرده های شما چرک مرد خواهند شد .

بررسی نشانه های ناپاکی :

ممکن است پرده شما دارای لکه های روغن ، قهوه یا لکه های دیگری باشد ، قبل از شروع شستن این نقاط را شناسایی کنید و از لکه بر های مخصوص پرده استفاده نمایید .

لکه جوهر بر روی پرده

استفاده از دما مناسب برای شستن پرده تور :

عموما پرده های تور بسیار حساس هستند و نیاز به دمای مناسب آب دارند . هنگام شستوشو دمای آب را مطابق با نوع پارچه انتخاب نمایید تا از تخریب بافت و ساختار تو جلوگیری کنید .

مراحل شستن پرده تور

استفاده از کیسه شستشو :

برای شستشو پرده توری در ماشین لباسشویی بهتر  است از یک کیسه توری استفاده نمایید . پرده را داخل آن کیسه قرار دهید تا با شسته شدن داخل ماشین لباسشویی آسیب نبیند . اگر پرده را داخل ماشین لباسشویی قرار میدهید حتما با دور ملایم این کار را انجام دهید .

کیسه شستشو

خدمات شستشو حرفه ای

استفاده از مواد شوینده مناسب :

سیع کنید از مواد شوینده ملایم استفاده نمایید . مواد شوینده با آنزیم بالا ممکن است به پرده فشار وارد نمایید و بر بافت پارچه باقی بماند .

مواد شوینده مناسب پرده تور

خشک کردن با دقت :

پس از شستشو ، پرده را با دقت و به آرامی از ماشین لباسشویی خارج کنید .برخی از پرده های تور بهتر است که به صورت طبیعی خشک شود تا از تغیر در ابعاد آن جلوگیری شود .

خشک کردن پرده

استفاده از اتو با دمایی پایین :

اگر به جنس پرده خود مطمعن نیستید بهتر است که از اتو زدن آن جلو گیری کنید .اما اگر نیاز به اتو داشتید حتما از دمای پایین اتو استفاده نمایید . پرده تور لوزی و توربا درصد پلی استر بالا پسر از اتو شدن با تغییر ابعاد شدیدی روبه رو میشوند .

اتو زدن پرده تور

شستن پرده تور به صورت حرفه ای :

همان طور که مطلع شدید ، شستن پرده های تور بسیار تخصصی و مهم است . اگر برای شستن پرده های تورمشکل دارید کافیست با پشتیبانی شهر پرده در تماس باشید . خشکشویی شهر پرده به صورت تخصصی در زمینه پرده فعالیت دارد و دمای شست پرده های تور را به خوبی میداند . همچنین پس از شستشو پرده به صورت حرفه ای دوباره برای شما نصب میشود .

نتیجه گیری :

شستن پرده تور نیاز به دقت و مراعات دارد تا از آسیب به پارچه جلوگیری شود .با رعایت این نکات میتوانید پرده تور خود را به بهترین شکل ممکن شستشو دهید و از آن به مدت طولانی تری استفاده کنید . با این راهنما ، مشکل شستن پرده تور دیگر چالشی نخواهد بود . به یاد داشته باشیدکه مرتبا از پرده های خود مراقبت کنید تا همیشه درخشان و زیبا باقی بمانند .

کودک و نوجوان

پرده اداری