پرده پذیرایی :

پذیرایی اصلی ترین قسمت هر خانه است و همیشه بیشترین توجه را به خود جلب میکند. دیزاین پذیرایی  بسار مهم است ، زیرا با انتخاب درست هم آسایش و آرامش را به ما القا میکند و هم در اوج زیبایی خود قرار میگیرد.  یکی از اصلی ترین قسمت های  طراحی داخلی انتخاب پرده پذیرایی میباشد .  

یقه شل سه قیف

انواع مدل پرده پذیرایی :

مدل های پرده بسیار گوناگون و متنوع میباشد . مدل های پذیرایی به چهار شاخه اصلی تقسیم میشوند که عبارت اند از :

 • مدل کلاسیک
 • سبک اسپرت
 • مدل ژورنال
 • مدل مدرن یا مینیمال 
پرده مینیمال و ژورنال

پرده پذیرایی سبک کلاسیک :

سبک کلاسیک یک محیط سلطنتی ، سنگین و اشرافی ایجاد میکند و قالبا از رنگ های تیره الهام میگیرد . پردهای کلاسیک معمولا بیشترین توجه را به خود جلب میکند . از انواع پرده های کلاسیک میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
 
 • پرده مدل شال 
 • پنل به همراه سایه
 • یقه شل 

1. پرده مدل شال :

 یکی از مدل های کلاسیک بسیار زیبا پرده شال میباشد .  تنظیم و نظم دادن به این پرده بسیار تخصصی میباشد و در صورت تماس با آن نظم پرده بهم میخورد .  برای تنظیم شال پرده نیاز به گلمیخ و شرابه است که همین عامل باعث هزینه بالاتر آن میشود .

پرده پذیرایی مدل شال

2. پرده مدل پنل به همراه سایه دوبل :

در مدل پنل از پارچه های طرح دار قرینه  استفاده میشود و حالت های دوخت متفاوتی دارد . این مدل  را میتوان بدون نیاز به گلمیخ و شرابه نیز نصب کرد که  این مورد باعث هزینه کمترآن نصبت به مدل شال میشود . تنظیم و نصب این مدل نسبتا آسان است و در صورت بهم خوردن نظم آن به سادگی تنظیم میشود . تلفیق این سبک با لوازم کلاسیک منزل یک فضای رویایی را برای شما تداعی میکند .

پنل و سایه دوبل

3. پرده مدل یقه شل :

یقه شل یک مدل لاکچری و زیبا است که جزء محبوب ترین مدل های سبک کلاسیک است . بر مبنای پارچه و سلیقه تعداد قیف های یقه شل از یک تا هشت عدد قابل اجرا است . برای اشرافی تر کردن این مدل میتوان از اسکونس نیز استفاده کرد . اسکونس یک اکسسوری زیبا و  لاکچری است که  طرح های تنوع ای دارد . برای اطلاع بیشتر ، معرفی پرده یقه شل را مطالعه کنید .

پرده پذیرایی مدل یقه شل

پرده پذیرایی سبک اسپرت :

مدل اسپرت یک سبک امروزی و  جدید تر است . استفاده راحت و زیبایی در عین سادگی عوامل تشکیل دهنده سبک اسپرت میباشد .  در کل مدل اسپرت به دو عامل بستکی دارد : پارچه اسپرت باشد ، دوخت پارچه اسپرت باشد . مدل دوخت اسپرت عبات است از : پانچ و ساده دوزی و پارچه های اسپرت نیز معمولا از طرح های منظم تشکیل میشوند . این پرده مناسب برای سالن های کوچک است و نسبت به مدل کلاسیک هزینه پایین تری دارد .

1. پرده مدل پانچ :

اگر به دنبال زیبایی به همراه استفاده آسان و راحت هستید بهترین انتخاب برای شما پرده مدل پانچ است .  از پرده پانچ به دو صورت پانچ پوششی و پانچ دکور استفاده میشود . برای مشاهده مدل های بیشتر  مقاله پرده پانچ را مطالعه کنید .

پرده دکوری پذیرایی

2. پرده مدل ساده در قد :

در مدل های کلاسیک و ژورنال معمولا پرده ها یک الی دو متر بیشتر از ارتفاع پرده  تهیه میشود تا قابل نظم و شکل دادن شود . اما در مدل در قد پرده اندازه نیاز تهیه میشود و همین موضوع باعث کاهش شدید هزینه ها میشود . اگر هدف از دکور پرده فقط  تزریق رنگ به محیط باشد این پرده بسیار مناسب است . 

پرده ساده دوزی پذیرایی

پرده پذیرایی سبک ژورنال :

اگر علاقه به پرده های خاص و شیک که کمتر کسی آن هارا دیده باشد دارید پرده ژورنال بهترین گذینه است . ژورنال از نوع دوخت بسیار خاص و حرفه ای تشکیل میشود و حساسیت بسیار بالای دارد . هزینه پارچه ، دوخت و لوازم در مدل ژورنال بسیار بالا است که باعث خاص شدن آن میشود. محبوب ترین مدل های ژورنال عبارت است از:

 • پرده مدل آبشاری
 • مدل ریورس
 • پرده رومن 

1. پرده مدل آبشاری :

آبشاری یک مدل زیبا و بسیار لاکچر میباشد . این مدل معمولا در کاخ های بزرگ انگلیسی و فرانسوی اجرا میشود . دوخت و تنظیم این پرده بسیار تخصصی است و نیاز به ظرافت بالای دارد . عموما پرده آبشاری به صورت ثابت است اما در شرایط خاص به صورت برقی نیز قابل اجرا است .

پرده آبشاری

2. پرده مدل ریورس :

معمولا مدل ریورس  را میتوان در هتل های کلاسیک یا ویلاهای لوکس اروپایی دید . این پرده در عموم جامعه گمنام است و کمتر کسی از آن خبر دارد . اگر دنبال یک پرده خاص و زیبا هستید مدل ریورس گذینه مناسبی است . 

تصویر پرده ریورس

3. پرده مدل رومن :

یک سبک خاص اروپایی که در ایران نیز بسیار محبوب است . پرده رومن یک دوخت تخصصی و پیچیده دارد که نیاز به یک خیاط بسیار ماهر دارد . نکته مهمی که اکثر افراد از آن اطلاع ندارند این است که از پرده رومن باید فقط به عنوان دکور استفاده شود. 

پرده مدل رومن

پرده پذیرایی سبک مینیمال (مدرن) :

مینیمال سبکی امروزی و جدید است . در این حالت معمولا از مدل های ساده استفاده میشود و مابین سبک کلاسیک و اسپرت قرار دارد .  از انواع مدل های مینیمال میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • پرده موج دار
 • پرده در قد

 

1. پرده موج دار :

یکی از جدید ترین مدل های روز دنیا ، پرده موج دار میباشد . این پرده شباهت زیادی با پرده پانچ دارد با این تفاوت که به در صورت جابه جایی نظم آن هرگز بهم نمیخورد و  به صورت اتومات نیز جابه جا میشود . از پرده موج دار در هتل های لوکس اروپا استفاده میشود .  برای اطلاعات بیشتر این مدل  مقاله ، پرده موج دار را مطالعه کنید .

تصویر پرده موج دار

2. پرده مدل در قد :

در این مدل تنها دلیل استفاده از پرده شکستن یک نواختی و تزریق رنگ به محیط است . برای تنظیم این مدل پس از چین دادن پرده ها و  و نصب آن ه صورت دستی هر تعداد که بتوانیم  چین میسازیم و به آن نظم میدهیم . 

پرده ساده در قد