پارچه پرده ای

امروزه تنوع محصولات پارچه ای بسیار بالا است . پارچه های زیبا و گوناگون که هر کس با هر سلیقه ای میتواند انتخاب مناسب خود را داشته باشد . پارچه پرده ای نیز از این مورد مستثنا نمیباشد و با توجه به هر نیاز پارچه های فراوانی برای آن موجود است . گوناگونی مدل های پارچه پرده ای هم بسیار خوب است و هم در برخی موارد ممکن است انتخاب درست را سخت کند . اگر آگاهی کامل از انواع پارچه های پرده ای داشته باشیم و نیاز های خود را بدانیم ، انتخاب پارچه برای پرده بسیار آسان و حرفه ای میشود . ما در  این صفحه قصد داریم تا انواع  پارچه های پرده ای  را به شما معرفی نماییم .

انواع پارچه پرده ای

پارچه های پرده ای با توجه به نوع کاربرد آن به شاخه های گوناگونی تقسیم میشود که ما قصد داریم پارچه ها را با تفکیک  دکور ، زیره ، و آستری  معرفی نماییم . هر کدام از شاخه های اصلی پارچه شامل زیر شاخه های گوناگونی میشود که تا جایی ممکن به تمام آن ها خواهیم پرداخت . 

‌‌

 پارچه های زیره 

جنس پارچه های زیره معمولا ، لطیف تر و سبک تر از پارچه های دکور است . پارچه های خوش حالتی از جمله تور ها ، حریر ها و کتان ها انتخاب مناسبی برای پرده های زیره هستند . البته همان طور که میدانید در صنعت دیزاین هیچ محدودیتی وجود ندارد و میتوان از پارچه های زخیم تر مانند : مخمل ها و .. نیز استفاده کرد ، اما ما در این نوشته قصد  معرفی حرفه ای ترین و ایده آل ترین حالت پرده را داریم . 

پارچه حریر :

‌ حریر یک پارچه بسیار لطیف ، زیبا و خوش حالت است . این پارچه زیبا در شش رنگ متنوع موجود است و بنا بر کیفیت های گوناگون آن قیمت های مختلفی دارد . حریر یک پارچه اقتصادی مناسب است  و چون مدل ساده ای است در هر محیطی قابل اجرا میباشد. دوخت پارچه های حریر معمولا به شکل : ساده دوزی ، پلیسه و پانچ  میباشد . 

پارچه حریر

پارچه حریر محو :

این پارچه جنسی تقریبا مشابه حریر ساده دارد با این تفاوت که حریر محو دارای طرح ها و بافت های محو میباشد که همین نتکه این مدل را بسیار زیبا و جذاب میکند . این جنس پارچه بسیار محبوبیت بالای در بین مشتریان دارد و استقبال چشم گیری از آن شده است . قیمت  حریر محو در مقایسه با حریر ساده مقداری بالاتر است ولی باز هم پارچه ای اقتصادی محسوب میشود . بیشترین استفاده از پارچه حریر محو برای پذیرایی است ، اما این مدل برای اتاق خواب و آشپز خانه نیز بسیار مناسب است . دوخت حریر محو معمولا به دو صورت :  پلیسه و پانچ انجام میشود .

پارچه پرده ای حریر محو

 

پارچه تور :

پارچه تور بافتی متفاوت و بسیار زیبایی دارد .این پارچه از بافت های مشبک تشکیل میشود که دو حالت کلی :لوزی و زمینه VIP  تشکیل میشود. پارچه تور نسبت به پارچه های حریر دیر تر چرک مرد میشود و دلیل آن این است که درصد پلیستر تور نسبت به حریر بیشتر است . ولی عمر پارچه های حریر نسبت به تور بیشتر اس ، زیرا درصد نخ آن بالا تر است . یکی از مدل های تور ، زمینه ابریشم میباشد. 

پارچه  تور لوزی (ابریشم) :

پارچه تور لوزی ( ابریشم ) محصول کشور ترکیه میباشد . این پارچه کیفیت بسیار بالایی دارد و قابل مقایسه با مدل های مشابه خود نمیباشد . از این پارچه میتوان برای اتاق خواب و پذیرایی استفاده کرد . این پارچه بسیار زیبا در 5 رنگ گوناگون موجود است . دوخت رایج این پارچه معمولا به صورت :  پلیسه (چین دار) و پانچ  میباشد .

تور لوزی

 

پارچه  تور زمینه VIP (ابریشم) : 

یکی دیگر از شاخه های پارچه تور ، پارچه تور زمینه VIP است . یک پارچه بسیار زیبا و با کیفیت که با توجه به مدل های مختلف قیمتی متفاوت دارند . یکی از مرقوب ترین و با کیفیت ترین مدل این پارچه  محصول کشور ترکیه میباشد که در مجموعه شهر پرده موجود است . تفاوت اصلی این مدل با تور لوزی  در نوع بافت آن هاست که تور زمینه لوزی از بافتی لوزی شکل تشکیل میشود . 

پارچه  کتان :

یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین پارچه های زیره ، پارچه کتان میباشد . به دلیل سادگی  و زیبایی بالا این پارچه به یکی از انتخابای عالی برای پذیرایی و اتاق خواب تبدیل شده است . جنس این پارچه بسیار مرقوب است و ماندگاری و دوام بالایی دارد . کتان خاصیت کنترل نور نیز دارد و از طابش شدید نور تا حدودی جلو گیری میکند . پارچه کتان کیفیت های متفاوتی دارد که به نسبت درصد پنبه آن قیمت متفاوتی دارد . یک سری از پارچه های کتان از پلیستر بالای استفاده کرده اند که  کیفیت پایینی دارند و قیمت آن ها نیز پایین تر است . هرچقدر که الیاف پارچه کتان طبیعی تر باشد قیمت و کیفیت آن بالاتر میرود . پارچه کتان انواع گوناگونی دارد که در ادامه همین مطلب به آن ها میپردازیم .

پارچه  کتان لیین :

یک پارچه بسیار زیبا و خوش حالت که محصول کشور ترکیه میباشد و در 4 رنگ متنوع موجود است . این پارچه مناسب پذیرایی و اتاق خواب میباشد و دوخت عمومی آن به صورت : پلیسه  یا چین دار ، پانچ و ساده دوزی است .

کتان لیین

 

پارچه کتان پایین حاشیه :

کتان پایین حاشیه یک پارچه بسیار شاد و پر انرژی است  که کیفیت بالا و رنگ بندی متنوعی دارد . این پارچه یک انتخاب عالی برای اتاق خواب میباشد و چون خودش طرح دار است ، میتوان به صورت تکی نیز آن را اجرا کرد و نیاز به دکور ندارد .  مدل دوخت مناسب این پارچه : پلیسه  یا پانچ است .

کتان پایین حاشیه

 

پارچه  کتان نازلی :

نازلی یک مدل پارچه  با بافت سبک و خوش فرم است  . این پارچه درصد پلیستر بیشتری دارد و به همین دلیل بسیار قیمت مناسب تری نسبت به سایر مدل های کتان دارد.  کتان نازلی رنگ بنده بسیار متنوعی دارد که هم مناسب اتاق خواب و هم مناسب پذیرایی میباشد . 

پارچه کتان نازلی

 

پارچه  کتان خالص :

این پارچه یکی از بهترین و با کیفیت ترین پارچه های کتان  است . جنس این پارچه کاملا از پنبه است که  باعث خوش فرم و خوش حالت شدن پارچه میشود . کتان خالص به نسبت الیاف با کیفیتی که دارد قیمت نسبتا بالایی نیز دارد. 

پارچه کتان خالص

 

 پارچه های دکور

پرده های دکور معمولا حجم کمتری نسبت به پرده های زیره دارند ولی از رنگ  های قوی و تیره تری الهام میگیرند . از دکور ها برای خروج از یک نواختی و سادگی زیاد پرده استفاده میشود . پارچه های دکور زخیم تر از پارچه های زیره میباشند. بنا به نوع و جنس هر پارچه مدل های گوناگونی برای تنظیم و شکل دادن  موجود است .

پارچه مخمل :

یکی از محبوب ترین پارچه های دکوری مخمل ساده است .  مخمل بسیار پارچه لطیف و خوش حالتی است که با رنگ بندی گوناگونی که دارد میتوان انتخاب هر خانه ای باشد .  مدل های گوناگونی را میتوان با این پارچه داشت مثلا : پارچه مخمل مدل پانچ ، پارچه مخمل مدل ساده دوزی ، پارچه مخملی مدل رومن و… 

 

مخمل

 

پارچه مخمل خانواده بزرگی است که چندیدن مدل دارد . هرکدام از آن ها بافت و طرح متفاوتی از دیگری دارد. مثلا : مخمل براق  ، مخمل مات و مخمل مازراتی و…

 

مخمل براق ( مخمل ترک ) :

مخمل ترک همانند مخمل ساده تنوع رنگی زیادی دارد و تفاوت آن در بافت و براقی آن است . این پارچه مناسب  دکور  برای پذیرایی و اتاق خواب میباشد .

 

مخمل براق

مخمل مات :

همان طور که از اسم  این مخمل پیداست این پارچه  از سایر مخمل ها شاین و براقی کم تری دارد . مخمل مات بسیار محبوب برای اتاق خواب ها و پذیرایی است و تنوع رنگی متفاوتی نیز دارد .

 

مخمل مات

پارچه کنفی :

پارچه های کنفی بسیار زیبا و خوش حالت هستند . این پارچه  مناسب برای اتاق خواب ، پذیرایی و حتی آشپزخانه میباشند . پارچه کنفی دو مدل  ایرانی و ترک  دارد که پارچه ترک کیفیت بسیار بالایی دارد و در عین حال پارچه ایرانی قیمت مناسب تری دارد .

پارچه کنفی ایرانی

پارچه کنفی ترک